top of page

Budapest Acappella Fesztivál

Hangvető. Jazzation. 2022.

A Hangvető által 2015-ben elindított Budapest A Cappella Fesztivál 2022 őszén a Jazzation szakmai koncepciójával debütál bőséges programkínálattal a koncerteken felül is.

Egészen biztosak voltunk benne, hogy szeretnénk egy acappella fesztivált Budapesten, és azt is tudtuk, hogy milyet. Nagyon szeretjük a Hangvetőt, mert minden, amit csináltok, minőségi, és szeretjük hasonlósági alapon megválogatni a partnereinket. ;) Ezért döntöttünk úgy, hogy megkeresünk Titeket a fesztiválotok örökbe fogadásának hajmeresztő ötletével, és óriási öröm, hogy úgy tűnik, alakul az együttműködés, és elérkezett az idő arra, hogy közösen létrehozzuk Közép-Európa legnívósabb vokális fesztiválját. 

A Jazzation Európa összes acappella fesztiválját bejárta: először résztvevőként vagy versenyzőként, mára trénerként és meghívott művészként. 2022 tavaszán például az A Cappella Woche Hannover "Artist In Residence" előadója lesz a Jazzation, olyan együttesekkel lépve közösen színpadra a fesztivál gálakoncertjén, mint a King's Singers.

c_abschlusskonzert_2_20150517_1614817673

Csütörtöktől vasárnapig

A tökéletes programterv. Szerintünk.

A fesztivál csütörtök este kötetlen érkezéssel, open-stage programokkal kezdődik és a vasárnap délelőtti brunchig tart, aminek a végén a szervezők felülnek a színpadra és a friss élményeikről mesélnek interaktívan. Kipróbáltunk sokfélét, és ez a konstrukció a kedvencünk.

Mikor?

 

Csütörtök este

 

Mi?

 

Magyar virtus: a hazai (induló, bemutatkozni vagy jelen lenni kívánó) acappella csapatok számára fellépési és networking-lehetőség 20 perces minikoncertekkel, melyért cserébe fesztiválbérletet kaphatnak

 

Hol?

 

A Fesztivál Főhadiszállásán, ahol ideális esetben van egy kisebb színpad közösségi térrel és cateringgel (ez a Jazzation fixa ideája, hogy közös, svédasztalos étkezések lesznek, mert Dániában is a networking az étkezések alatt történik, és mert minden évben hamarabb elfogy az ebédjegy, mint a festival pass - és nem azért, mert olcsó), tradicionális étel-ital kínálat (gulyás, halászlé, lecsó, túrós palacsinta, prémium rétesek).

 

Verseny vagy showcase?

 

- a showcase is lehet célja a fesztiválnak, ha úgy döntünk, hogy nem szeretnénk kimondottan versenyt (erről még folynak az egyeztetések, de most arra hajlanánk, hogy mégis legyen verseny, mert az nagyon megmozgatja az együtteseket)

- mindkét esetben fontos kimeneti cél, hogy az érkező külföldi szakértők megismerhetik az induló előadókat

- visszajelzést kaphatnak a fellépők azoktól a szakértőktől/trénerektől, akik a workshopokat is tartják speed dating / coaching keretében

- valamilyen díjazást mindenképp érdemes kitalálni: I., II., III. ill. közönségdíj / Jazzation díja / Hangvető díja

- a közönség legnagyobb része jellemzően résztvevő is

Péntek és szombat: 

egésznapos programkínálattal, kiemelt helyszínen rendezett esti koncertekkel

 

Mikor? Mi? Hol?

- reggel 9:30-kor beéneklés (Fesztiválközpont, ha az idő engedi, akár a kertben)

- 10-12:30 workshop 1 (Fesztiválközpont kisebb termek)

- 13-14 ebéd (Fesztiválközpont nagyterem/kert)

- 14-15:30 workshop 2 (Fesztiválközpont kisebb termek)

- 16-17:30 workshop 3 (Fesztiválközpont kisebb termek)

- 18-19 vacsora (Fesztiválközpont nagyterem/kert)

- 19:30 vagy 20:00 esti koncert (pl. Müpa / BMC)

- a szombat esti koncert után záróbuli (Fesztiválközpont nagyterem)

A workshopok változatosak és fakultatívak, illetve az egyes workshop-sávokban tudnak a közösen érkező énekegyüttesek coachingon részt venni a jelenlévő trénereknél, ha lesz verseny, az is ezekben az idősávokban zajlik, illetve péntek és/vagy szombat délutánra el tudom képzelni, hogy a Soharóza kórus valamelyik catwalk showját extra programként feliratosan megnézheti a Trafóban a külföldi közönség (Tabu Kollekció / Az Ügy), mert azok unikálisak, és biztos játsszák úgy a kedvünkért, ha mondjuk este is tartanak egy előadást, hogy délután öttől hatig lemegy egy plusz a fesztivál kedvéért.

Vasárnap:

11-től 1-ig Hangover Farewell Brunch

Fantasztikus, amikor nem megszakad a folyamat, hanem lezárul. Lesz, aki a reggeli géppel már repül is haza, de lesz, aki marad. És ezzel együtt kerek a fesztivál.

(És turisztikai szempontból nézve is előnyös ez a megoldás, mert így a vasárnapot még sokan a városban töltik, és csak este utaznak haza.)

Meghívott előadók

Mindenkit ismerünk személyesen. Ők is minket.

Három európai egyetemen lehet Vocal Leadership diplomát szerezni, ezek: a Royal Academy of Music Aalborg (Aalborg, Dánia), a Sibelius Academy (Helsinki, Finnország) és a Codarts Univerity of Arts (Rotterdam, Hollandia).

 

A Vocal Leadership szak egyszerre hagyománytisztelő és innovatív: 21. századi szemlélettel gazdagítja az itthon is ismert kodályi klasszikus kórushagyományt - így lett belőle holisztikus, közösségi, mégis személyre szabott, műfaji határokat nem ismerő, friss és trendi, felszabadító művészeti ág.

 

Ezt a szemléletet és tudást, ennek is legkiválóbb mestereit hozzuk el Budapestre.

unnamed_edited_edited.jpg

Peder Karlsson (SE)

A Real Group korábbi baritonja és alapítója, Play It By Voice! című könyvét Gina és Katus lektorálja. A szlovén Perpetuum Jazzile művészeti vezetője volt évekig, és énekegyüttesek és nagykórusok számára egyaránt jól használható, praktikus tudást ad át próbavezetésről, játékokról és gyakorlatokról, csoportdinamikáról.

katarinatrga_edited_edited.jpg

Katarina Henryson (SE)

A Real Group korábbi altja és alapítója, akinek "All Ears" ("Csupa fül") című workshopján keresztül nagy létszámú kórusok képesek lehetnek karnagy vezetése nélkül is összehangolódni. Kortárs aspektust hoz a vokális művészetbe, a Real Group Academy CEO-ja, harminc évnyi acappella-éneklés tapasztalatát a jelen pillanatba sűrítve.

Jim-Daus-Hjernoee-BW-500x500_edited_edit

Jim Daus Hjernøe (DK)

A Walter Thompson-i Soundpainting továbbfejlesztője, a Vocal Painting létrehozója. Pusztán kézjelekkel kommunikáló komplex improvizációs rendszerén keresztül a kórusok az adott pillanatban reagálnak a karnagyra és egymásra, új szintre elemve a kóruséneklést. Remek tréner, a magyar karnagyok tudásának is új dimenziókat nyitna kurzusával.

Astrid-e1621371399647-500x500_edited_edi

Astrid Vang-Pedersen (DK)

Astrid fő témája a "koncert design", melynek lélegzetelállító darabja a 2019-es Aarhus Vocal Festivalon bemutatott "The Elements of North" összművészeti színpadi kompozíció volt. Kurzusain a modern kóruszene vizuális aspektuain túl arról is beszél, hogyan hat a befogadói élményre, amit közvetlenül előadás előtt, után, és - érzékszerveink összességével - közben tapasztalunk.

anders-square_edited_edited.jpg

Anders Edenroth (SE)

A svéd Real Group jelenleg is aktív alapítótagja, az acappella hangszerelés és zeneszerzés világszerte elismert alakja. A nem beatbox jellegű vocal percussionnek is mestere, de tulajdonképpen bármiről ad elő, joggal teszi, mert a Real Group a legerősebb európai acappella brandek egyike, amely elsőként lépett az oktatás területén a tettek mezejére.

Jesper-Holm_2_edited_edited_edited_edite

Jesper Holm (DK)

A vokális jazz nagymestere, kórusa, a dán Touché vokális big bandként identifikálja magát. Az általa kifejlesztett innovatív kórusvezetés módszertana nemrég jelent meg applikációban Conductor's Toolbox címmel. De a kurzusát nem csak karnagyoknak és jazzénekeseknek ajánljuk, hanem minden énekesnek, mert fundamentális szemléletet közvetít.

mereltrga_edited_edited_edited.jpg

Merel Martens (NL)

Merel a rotterdami Codarts Egyetem Vocal Leadership szakjának megálmodója és vezetője, tanít a Sibelius Akadémián és az Aalborgi Egyetemen is. Általános iskolai szinttől egyetemiig minden korosztállyal foglalkozik, fő szakterülete az Embodied Singing és az éneklő közösségek csoportdinamikai jól-léte. Az általa vezetett kórust, a MAZE-t a 2018-as Holland Kórusfesztiválon Az Év Kórusa díjjal tüntették ki.

morten_edited_edited.jpg

Morten Vinther (DK)

Morten a dán zeneakadémián végzett, számos együttesben énekelt - a világhírű Real Groupban is - de elsősorban oktatóként definiálja magát. Kurzusain nagy hangsúlyt kap a “Physical Rhythm Training”, azaz hogy hogyan teheti egy énekes belső vezérfonallá a ritmust, a lüktetést, a periódust, és hogyan finomhangolható akár egy nagy létszámú kórusban is a közös testérzet a függetlenítés gyakorlásával.

dcx-78938696-20200304190847_edited_edite

RoxorLoops (B)

RoxtorLoops neve fogalom az európai acappellisták körében: nemcsak extravagáns külsejének és előadásain megcsillogtatott hihetetlenül széles beatbox eszköztárának köszönhetően, hanem kiváló pedagógiai érzéke miatt is: türelmes odaadással terelgeti a vocal percussion és beatbox iránt érdeklődőket. A sikerélmény garantált, ami a kurzus után vigyorgó, berregő és köpködő énekesekben ölt testet.

Amit mi teszünk hozzá

Mert szervezni is szeretünk, de kapcsolódni még jobban.

Katus_vatar_edited_edited_edited.jpg

Várallyay Katus (HU)

Katus a Jazzation alapítójaként tele van izgalmas történettel és rengeteg tapasztalatot szerzett a műfaj hazai és nemzetközi menedzsmentje terén is. Ezekről is szívesen mesél, de diplomás drámapedagógusként hang és mozdulat kapcsolatát bemutató mozgásos workshopjára is meghívja a hazai fesztivál résztvevőit - a workshop 2022 tavaszi dániai debütálása után. Léggömb, lélegzet - lélektől lélekig.

gina_edited.jpg

Kanizsa Gina (HU)

Gina jazzének- előadóművész, tanári mesterdiplomáját a Zeneakadémián szerezte. Számos gyakorlata van kislétszámú kórusok kamarajátékának erősítésére, a helyes egyéni és csoportos hangképzésre, valamint kimondottan a vokális improvizáció fejlesztésére, képzelt és valós korlátok ledöntésére. A fent bemutatott dán és svéd oktatók tevékenységének hazai nagykövete, Peder Karlsson “Play it by voice” című könyvének lektora Katussal együtt.

sari_edited_edited.jpg

Bolyki Sára (HU)

Sára beleszületett az acappellába és nemcsak jazzénekesként kiemelkedő, de a népzenében is aktív: a Zeneakadémia Népzene Tanszékének oktatója és doktori képzésének hallgatója. Előadói, oktatói és karvezetői tapasztalatait improvizáció iránti szenvedélyével ötvözve népdaltanítással és népzenei alapú kreatív gyakorlatokkal várja az érdeklődőket.

Fellépők

Akik koncertjéért mi is utaznánk párszáz kilométert.

Együttesek, akiknek a koncertje Budapesten 2022-ben izgalmas és teltházas.

A Jazzation szempontrendszere összetett, de mivel ezeket a csapatokat is jól ismerjük, tudjuk, kiket javaslunk és miért. A közönség soraiban ülve mi is ugyanarra vágyunk, mint amit adni is igyekszünk: tartalmas zene, egyedi hangzás, felüdülés, szórakozás, katarzis. Fémjelezzék ezek a Budapest Acappella Fesztivál koncertjeit.

Hétre szűkítettük le a javaslataink számát, és két együttes meghívására gondolunk péntek és szombat estére, ahol 20-30 percet énekel a Jazzation, majd egy teljes félidőt a meghívott együttes, végül - ha időnk és erőnk engedi - közös előadásra is sor kerülhet.

Accent (FR-SE-GB-CA-US)

Accent_nagy.png

A francia-svéd-angol-kanadai-amerikai kollaboráció ezúttal nem egy mozifilm, hanem egy koncertélmény kedvéért jött létre: magányos acappella-youtuberek álltak össze, hogy létrehozzák a világ legnemzetközibb acappella formációját. 2011-ben egy online projekt hozta össze őket, a tagok személyesen csak 2014-ben találkoztak, hogy három nappal később teltházas koncertet adjanak egy svéd kórusfesztiválon.

 

A soknemzetiségű együttes a Jazzationnel 2019-ben találkozott a dániai Aarhus Vocal Festivalon (ahol első díjat nyertünk a versenyen). Az Accent még nem járt Magyarországon, de jelentős hazai érdeklődés övezi - mivel a csapat az online térből indult, nagy rutinnal és a legmagasabb színvonalon biztosítja a nemzetközi közönség számára a virtuális szakmai tartalmakat.

Perpetuum Jazzile (SLO)

Perpetuum_Jazzile_-_Vokal_Xtravaganzza_2

Az XXL-es méretű mega-acappella együttes Szlovénia vokális életének leghíresebb exportcikke. 2009-ben Africa című videójuk óriási nézettséget szerzett, ennek köszönhetően robbantak be a nemzetközi acappella-élet köztudatába. Spontánnak, önfeledtnek és improvizatívnak tűnő előadásaikban rengeteg munka van: zenében, stylingban, koreográfiában úgy profi, hogy nem mesterkélt - ezt pedig kevés show kórus tudja magáról elmondani.

 

2014 őszén a CAFé Budapest keretében jártak már Budapesten (amit a programszervezők ugyanarra az estére tettek, mint a Jazzation koncertjét, meglehetősen nehéz helyzetbe hozva a hazai acappella-rajongók táborát). Az azóta eltelt hét évben számos új műsort raktak össze és járták be Európa színpadait. Egy budapesti koncert 2022-ben nagyon is időszerű lehet: a Perpetuum Jazzile a hazai kórus- és acappella-körökben is fogalom.

Skety (CZ)

Skety-schody-6-smaller-1024x665-1024x665

A Skety és a Jazzation szakmai és baráti kapcsolatot ápol: 2014-ben találkoztunk a Londoni Acappella Fesztiválon, ahová mindketten azért mentünk, hogy a showcase-en bemutatkozhassunk. Közép-európai gyökerek és világméretű elhivatottság: ebben hasonlít a két együttes. Meg abban, hogy határozott művészeti koncepció mentén dolgozunk, és elsődleges profilunk a jazz. De amennyire hasonlítunk, annyira különbözünk is, így egyszer sem kellett unatkoznia a közönségnek közös koncertjeinken, amelyeket Prágában és Budapesten szerveztünk az elmúlt években.

Szakmailag fej fej mellett haladunk: a Jazzation 2013-ben nyerte meg a grazi nemzetközi verseny jazz kategóriáját, a Skety 2014-ben. A Jazzation Lipcsében nyert 2015-ben, a Skety Tamperében és Aarhuson második lett 2017-ben - ez utóbbi dán helyszínen a Jazzation nyert 2019-ben. A Jazzation 2015-ben turnézott Tajvanon, a Skety 2016-ban. Folyamatos tudásmegosztás mellett egymás legnagyobb rajongói vagyunk.

2016-ban elindították a Prágai Acappella Fesztivált - úgyhogy itt az ideje, hogy Budapestet is felzárkóztassuk!

Elephant Claps (IT)

elephant-claps-2-ok.jpg

Az olasz vokálcsapat 2017-ben került fel a nemzetközi acappella-térképre, amikor az Aarhus Vocal Festival fődíját elnyerték. Extravagáns stílusuk, groove-os, meglepő ritmusmintázatú feldolgozásaik teszik egyedivé a produkciójukat. Body percussion, reggae életérzés, lazaság, kapcsolódás: igazi olasz temperamentum nagyon izgalmas zenei világgal. 

A csapat nem járt még Magyarországon, és őket csak futólag ismerjük, de az editálatlan videóik azt mutatják, hogy tényleg tudnak valamit, amit mi is nagyon szívesem megszemlélnénk közelebbről!

Slixs (D)

haguenau_slixs03.jpg

Európában lakosságarányosan Németországban van a legtöbb vokálegyüttes. Jellemzően a pop acappella műfajában tevékenykednek, német és amerikai popszámokat dolgoznak fel. Ezek közül sok olyan van, akik esetében kicsi a hozzáadott érték, és egy idő után elég unalmas őket hallgatni.

Nem így a Slixset, akik kirobbanó energiával vannak jelen a színpadon, a popzenén belül is több stílusban énekelnek, de nem vetik meg Bach zenéjét sem, ha már Lipcse-központtal működik az együttes. Ha ők jönnek el, egész estés groove show várható, oldschool funk és popklasszikusok a Michael Jackson-i hagyomány legjobb interpretációjában. Egyszerűen visz a flow és jó a zene. 2014-ben jártak Budapesten a CAFén, de valahogy a marketing elmaradt, úgyhogy a Jazzation tagjai tették ki a közönség 50-%-át. Egy újabb budapesti koncerttel szeretnénk jelentősen rontani az arányon.

OMMM (FR)

ommm.jfif

A OMMM-mal is együtt nőttünk fel, ők is végigjárták azokat a versenyeket, amelyeket a Jazzation: 2009-ben találkoztunk velük Lipcsében, ahol ők elsők, mi másodikak lettünk (2015-ben visszatértünk a nagydíjért és ha már ott voltunk, a közönségdíjat is elhoztuk). 2009-es nyereményeink értelmében a 2010-es fesztiválra mindkét együttest meghívta a zsűri előadóként, ahol olyat show-t adott az OMMM, hogy ki tudja, azóta együttálltak-e valaha úgy a csillagok, olyan komplex és tökéletes volt a műsor. 

Ha van a trip-hopnak, az indie-nek és az acappellának metszete, akkor az az OMMM - némi sanzonnal és 21. századi sound designnal téve teljessé a hangzást. A 2009-es lipcsei siker után 2011-ben Aarhuson nyerték meg az acappella-versenyt - és nagyon kíváncsiak vagyunk, hol tartanak most, és mi történik, ha az elmúlt évek klubkoncertjei után ismét nagyszínpadot kapnak: eláll-e a lélegzetünk 2022-ben is.

AORA (SE)

AORA_kozepes.jpg

Az AORA 2016 tavaszán alakult svéd acappella együttes: nagyon fiatalok, akik nemcsak azt tudják pontosan, hogy mit akarnak, hanem azt is, hogy azt hogyan lehet elérni. Gyönyörű dizájn, szép fotók, kristálytiszta hangzás. 2021-ben a Tampere Vokális Fesztivál online versenyének győztese lett az AORA.

Abban, hogy elképesztően sokszínű zenei előképzettség találkozik az együttesben az énekesek tudása által, meglehetősen hasonlítanak a Jazzationre; abban is, hogy tudják, mit akarnak - de amire nekünk tíz év kellett, kitalálni magunkat, arra nekik, úgy tűnik, öt is elég volt, a névjegyüket letették, nem is akárhogyan. Alig várjuk, hogy élőben is hallhassuk őket!

Csak ennyit akartunk mondani annak kapcsán, hogy

Budapest Acappella Fesztivál

Hangvető. Jazzation. 2022.

Köszönjük a figyelmet! :)

bottom of page